تفاهم‌ نامه ایجاد دانشگاه‌ فرهنگیان در شهر زنوز و شهرستان مرند امضا شد

تفاهم‌‌نامه‌ی احداث دانشگاه‌ فرهنگیان در شهرستان مرند، پس از پیگیری‌های مجدانه و همه‌جانبه‌ی شهرداری و شورای شهر زنوز، و با حمایت مسئولین شهرستانی و مسئولین دانشگاه فرهنگیان از جمله فرماندار محترم و رئیس آموزش و پرورش مرند، در نهایت با حضور دکتر خنیفر؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور، دکتر گرشاسبی؛ فرماندار شهرستان، دکتر حسن نژاد؛ نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظمی؛ مدیر آموزش و پرورش شهرستان مرند در تهران و دکتر مقدم‌زاده شهردار زنوز، امضا گردید.

دانشگاه فرهنگیان

پیش‌تر در جلسه‌ای با حضور دکتر روشندل اربطانی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان کشور و دکتر خدیوی رئیس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی در شهر زنوز شهرستان مرند مقرر گردید از سال ۱۳۹۸ دانشگاه فرهنگیان واحد دختران شهر مرند و واحد پسران در شهر زنوز دانشجو بپذیرد.

شرح خبر:

دکتر روشندل معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان کل کشور و دکتر خدیوی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی و دکتر شوکتی و سایر کارشناسان دانشگاه فرهنگیان استان، به همراه دکتر گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند و دکتر کاظمی رئیس آموزش و پرورش مرند و مهندس رضائی بخشدار بخش یامچی و دکتر مقدم زاده شهردار محترم زنوز و اعضای شورای شهر زنوز و سایر مسئولین و دست‌اندرکاران وارد شهرستان مرند شده و بعد از بازدید از محل تاسیس دانشگاه فرهنگیان در زنوز در جلسه‌ای برای امضای تفاهم‌نامه به ریاست گرشاسبی در محل سالن شهرداری زنوز حضور یافتند.

نتیجه‌ی این جلسه و هم‌اندیشی چهار ساعته، به تفاهم رسیدن برای احداث دو واحد دانشگاه فرهنگیان در شهرستان مرند بود.

در نهایت پس از مذاکره‌ی چند ساعته، موافقت احداث دو واحد دانشگاه فرهنگیان برای شهرستان مرند صادر گردید که واحد برادران در شهر زنوز و واحد خواهران در مرند تاسیس خواهد شد.

روشندل در این جلسه اشاره به جایگاه معلم کرد و گفت تا زمانی که در یک جامعه جایگاه معلم شناخته نشود آن جامعه با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود جهت اجرای توسعه توازن باید دانشگاه‌ها بعد از ارزیابی در محل مخصوص تاسیس شوند. اگر شما ملاحظه کنید اصفهان جای فولاد نبود چون اصفهان آب ندارد. ولی درمقابل چاربهار دارای آب و نزدیک به دریا است.

باید گفت در تاسیس و احداث دانشگاهها و کارخانجات در مورد مکان‌یابی از اول اشتباه شده است. در گذشته در مکان‌های مساعد برای کشاورزی کارخانه گذاشته‌اند و در محل‌هایی که باید کارخانجات صنعتی احداث می‌شد متاسفانه در فکر کشاورزی افتاده‌ایم و درمکانهائی که باید دانشگاه احداث می‌کردیم دنبال دیگر کارها رفته‌ایم.

لذا در احداث کارخانجات و دانشگاه به اصل آمایش سرزمینی توجه نشده است و در توسه متوازن حرکت نکرده‌ایم بجای اینکه کارشناسانه محل و مکان را ارزیابی کنیم زمین را فدای ندانم کاری‌ها و یا سیاست بازی‌ها نموده‌ایم.

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان کل کشور گفت نباید دانشگاه‌ها را در وسط شهرخفه کنیم اگر شما داستان دانشگاه شهید باهنر کرمان را مطالعه فرمائید خواهید دید که چه مردان بزرگ و آگاهی در ایران وجود دارد.
دکتر روشندل به جایگاه دانشگاه فرهنگیان اشاره نمود و گفت حضرت آقا روز معلم شخصاً به این دانشگاه تشریف آوردند و عظمت و مسئولیت این دانشگاه را بطور واضح بیان فرمودند.

روشندل افزود در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان بالای ۶۰۰۰۰ دانشجو دارد و در سراسر کشور ۹۷ شعبه دانشگاه فرهنگیان در امر آموزش در فعالیت است. در ۱۴۰۰ با ۳۰۰۰۰۰ معلم در آموزش کل کشور کسر نیرو خواهیم داشت. باید در تربیت این نیروها تلاش شود. معلم رکن اصلی یک جامعه است.

دکتر روشندل جهت روشن شدن موضوع چرا این دانشگاه در زنوز تاسیس می‌شود گفت بعد از بررسی به چند موضوع اشاره می‌کنم امتیازاتی که زنوز برای تاسیس دانشگاه فرهنگیان دارد.

نخست زمین مناسب در محل مناسب با امکاناتی که هست که باید تکمیل شود.

دوم، وجود بهترین آب و هوا در بهترین محل زنوز.

سوم، وجود خیرین توانمند.

چهارم، وجود دانش‌سرا در زنوز که باید احیا شود.

پنجم، خوشحالم در شهر خودم مرند هستم.

ششم، خوشحالم در شهر زنوز هستم که بایک کلاس هم شده دانشگاه در زنوز تاسیس میشود.

دکتر خدیوی در این جلسه گفت دانشگاه فرهنگیان در راستای اهداف مقام معظم رهبری در امر مبارزه با تهاجم فرهنگی دارای برنامه است و اگر بتوانیم امر تربیت معلم را بهتر عملیاتی کنیم حتماً دشمن شکست خوردنی است. معلم یک زیر ساختی است که نسل‌های بعدی را تربیت می‌کند.

خدیوی افزود با حمایت دکتر روشندل این دانشگاه در زنوزتاسیس می‌شود باید مسئولین و خیرین از این امر مهم استفاده کنند یک فرصت طلائی به دست‌مان افتاده است باید قدر این نعمت‌های خود را بدانیم.

وی افزود دانشگاه فرهنگیان در امر جذب نیرو انسانی از ۵۰۰ الی ۴۵۰۰ رسانده است هرسال ۴۰۰۰ دانشجو جذب می‌کند.

———————————————————

در نهایت زنوز با تلاشهای پیگیرانه‌ی شهردار و شورای شهر زنوز و با حمایتهای فرماندار مرند و رئیس آموزش و پرورش مرند صاحب دانشگاه فرهنگیان شد.

دکتر مقدم‌زاده در این جلسه ضمن خوش آمدگویی گفت محل پیشنهادی برای تاسیس دانشگاه فرهنگیان در زمان حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا انتظاری توسط اهالی که هریک از ۳۰۰۰۰ تومان الی ۶۰۰۰۰ تومان کمک کرده‌اند.

وی افزود همه می‌دانند زنوز از توابع شهرستان مرند است و از نظر موقعیت جغرافیائی در بهترین نقطه قرار گرفته و از نظر علمی زبان زد خاص و عام است. در امر خیرین مدرسه‌ساز این شهر حرف اول را می‌زند
وی از حمایت فرماندار در این امر تشکر نمود و گفت حمایت‌های فرماندار در امر تاسیس دانشگاه در زنوز ستودنی است.

وی درمورد جایگاه معلمان گفت هیچ جامعه‌ای بدون اندیشه معلم نمی‌تواند توسعه یابد لذا مسئولین و اهالی زنوز از امر تاسیس دانشگاه فرهنگیان در شهر زنوز استقبال می‌کنند و تمام امکانات را در اختیار این دانشگاه قرار می‌دهند.

لازم به ذکر است اهالی زنوز با قربانی کردن یک راس گوسفند به استقبال دکتر روشندل و دکتر خدیوی و دکتر گرشاسبی رفتند.

در این جلسه مهندس فرهادی نماینده تام الاختیار محمدرضا زنوزی مطلق کلیه هزینه‌های دانشگاه فرهنگیان واحد زنوز را تقبل نمود و همچنین دو بانده کردن خیابان زنوز از ورودی تا دانشگاه فرهنگیان را تقبل نمود و همچنین سالن جلسات دانشگاه در جوار هتل ۵ ستاره احداث خواهد شد.